Jak natřít dřevěný plot
Na trhu se aktuálně můžete setkat s mnoha druhy plotů. Pojďme si v tom udělat tedy trochu jasno.
Dřevěné ploty
Dřevěné ploty jsou naším hlavním tématem, proto se o nich rozepíšeme nejvíce. Jedná se o velmi oblíbený druh plotu hlavně z důvodu přírodního vzhledu a možnosti snadné stavby svépomocí. Třešničkou na dortu je fakt, že se jedná ještě navíc o ekologickou variantu, která však potřebuje trochu více péče. O tom si povíme více níže.
Dřevěný plot si můžete samozřejmě nechat postavit od nějaké firmy nebo se pustit do stavby sami. Pokud si přece jen na svavbu plotu netroufáte, oslovte firmu Jiřího Nováka, jehož parketou je právě stavba plotů.
Pokud se žádné práce nezaleknete a jste kutil každým coulem, nápomocny vám přitom budou dřevěné plotovky, které nakoupíte na našich prodejnách nebo e-shopu. Můžete vybírat z mnoha materiálů a tvarů jako například plotovka zakulacená, tvarovaná nebo seříznutá.
Vše je pouze na vás! Budete se držet klasiky v podobě seříznuté smrkové plotovky? Vsadíte na osvědčenou smrkovou, olšovou nebo modřínovou zakulacenou plotovku? Vytvoříte umělecké dílo pomocí smrkové nebo olšové tvarované plotovky? Fantazii se meze nekladou a my jsme připraveni na každou vaši myšlenku. Neváhejte a pusťte se do toho!
Výhody a nevýhody různých typů plotů
Dřevěný plot
Výhody
- přírodní vzhled
- ekologická varianta
- velký výběr materiálů a tvarů
- nižší pořizovací náklady
- snadná montáž
Nevýhody
- nutná péče (pravidelný nátěr)
Pletivové ploty
Výhody
- nižší pořizovací cena
- delší životnost
Nevýhody
- nízká ochrana soukromí a majetku
- nižší estetický dojem
- nutná odborná montáž
Betonové ploty
Výhody
- velmi dlouhá životnost
- velká míra zabezpečení soukromí a majetku
Nevýhody
- vysoká pořizovací cena
- nutná odborná montáž
Plastové ploty
Výhody
- přiměřená pořizovací cena
- bezúdržové
Nevýhody
- nízká odolnost proti teplotním výkyvům
- barevná nestálost
Gabinové ploty
Výhody
- velmi dlouhá životnost
- velká míra zabezpečení soukromí a majetku
- vysoce estetický typ plotu
Nevýhody
- náročné na výstavbu
- vysoká pořizovací cena
V případě, že toužíte po plotu z přírodního materiálu (dřevěných plotovek - lidově planěk), který vám zajistí dostatek soukromí, bezpečí a stane se chloubou vašeho pozemku, neváhejte a zvolte dřevěný plot. Kvalitní plotovky na výrobu stylového plotu nakoupíte na našich prodejnách nebo na eshopu s dřevomateriálem Palubky Vencl.
Péče o dřevěný plot
Nejdůležitějším faktorem při stavbě dřevěného plotu je dobře proschnuté dřevo. V případě koupi plotovek na našich prodejnách v Olomouci, Šumperku, Dolní Lhotě u Blanska nebo Týništi nad Orlicí nebo eshopu vám dostatečné proschnutí plotovek samozřejmě garantujeme.
Použití nedostatečně proschnutého dřeva by vám totiž způsobilo velké problémy při nátěru, který by špatně přilnul. Jdeme dál! Víme, že dřevo máme správně proschnuté a nyní další důležitá věc a tou je impregnace. Mnoho lidí nad impregnací mávne rukou, ale opravdu má smysl. Díky ní získá dřevo stejnoměrnou nasákavost a zajistí tudíž stejnoměrný nátěr, který déle vydrží. Obsah fungicidních prostředků je v impregnaci od Xyladecor Classic HP Bezbarvý samozřejmostí. Impregnaci rozhodně nepodceňujte.
Krycí nátěr nebo lazurovací lak?
Pokud se rozhodnete pro impregnaci, nechte ji minimálně jeden den zaschnout. Mezitím si můžete rozmyslet, zda chcete plot ladit do nějaké barvy nebo zanechat přirozený odstín. Rozhodli jste se pro výraznější plot? V tomto případě sáhněte po krycích nátěrech Xyladecor, které obsahují barevné pigmenty a zajistí vámi požadovaný odstín.
Jste spíše zastánci přirozeného vzhledu? Žádný problém! Vaše cesta tedy povede přes lazurovací laky, u kterých však musíte počítat s potřebou 2 - 3 vrstev nátěru. V naší nabídce najdete přirozené odstíny barev jednotlivých dřevin a to dub, borovice, cedr nebo oblíbený mahagon.
Krycí nátěry obsahují pigmenty, které chrání dřevo před UV paprsky, větrem i deštěm a podporují přírodní kresbu dřeva. Dobrou vlastností lazur je zase fakt, že zajistí omyvatelný povrch, což u krycích nátěrů neplatí.
Jak často plot natírat?
Vždy záleží na aktuálním stavu plotu. Ideálně se však uvádí rozmezí po 2 - 5 letech. Ošetření záleží na tom, zda jste použili krycí nátěr nebo lazurovací lak. U krycího nátěru musíte starý nátěr přebrousit a znovu natřít. Odstranění starého nátěru se provádí pomocí horkovzdušné pistole nebo elektrického hoblíku. Další možnost je rozpustit starou vrstvu pomocí chemikálií a poté seškrábat nátěr špachtlí. Tato varianta je však časově náročnější.
V případě, že jste na plot použili lazurovací lak, tak se vyhnete přebrušování, protože plot můžete rovnou natírat. Nyní se může zdát, že péče o plot natřený lazurovacím lakej je rychlejší. Není tomu tak. Plot ošetřený lazurou je totiž nutné ošetřovat zase častěji.
Dřevěný plot je radost
Nyní jsme si představili základní informace o dřevěném plotu a následné péči o něj. Samozřejmě je na každém, jaký druh plotu si zvolí. Je pravda, že s dřevěným plotem je o trochu více práce, ale rozhodně to není nic, co byste nezvládli. Odměnou vám bude stylový přírodní plot, který bude skvěle chránit vás i váš majetek. Navíc jeho stavbu zvládnete pomocí našich plotovek snadno i sami. Dřevěné plotovky objednávejte online a vyzvedněte na jedné z našich poboček v Olomouci, Šumperku, Dolní Lhotě u Blanska (20min od Brna) nebo Týništi nad Orlicí (20min od Hradce Králové)
Nepřehlédněte naše další články:
→ Jak se staví plot: Které plotovky jsou nejlepší?